panik atak

panik atak

admin     26-09-18     saglık     panik atak     134 Defa Okundu

panik atak

Şaşırtıcı bir anksiyete ve korku dalgası yaşadıysanız, panik atak geçirme duygusuna aşina olursunuz. Kalbiniz deli gibi çarpıyor, nefes alamıyorsunuz ve hatta ölmek ya da deliriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Tedavi edilmediği takdirde panik ataklar panik bozukluğa ve diğer sorunlara yol açabilir. Normal aktivitelerden uzaklaşmanıza bile sebep olabilirler. Fakat panik ataklar tedavi edilebilir.Ne kadar çabuk yardım ararsanız o kadar iyidir. Doğru tedavi ve kendi kendine yardım ile panik belirtilerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir, güveninizi yeniden kazanabilir ve hayatınızı kontrol altına alabilirsiniz.İnsan kendinin doktorudur bu unutulmamalıdır.

PANİK ATAK NEDİR

Panik atak beklenilmeyen,güçsüzleştirici, kuvvetli  olan şiddetli bir korku dalgasıdır. Panik ataklar herhangi bir uyarıda bulunmadan ve  Rahatlamış veya uyku halinde bile olabilir.

Panik atak, tek seferlik bir olay olabilir, ancak birçok insan tekrar eden bölümleri tecrübe eder. Tekrarlayan panik atakları genellikle belirli bir durum tarafından tetiklenir  Genellikle, panik uyandıran durum, bedeninizin savaş ya da kaçış yanıtını tetikleyerek tehlike altında olduğunu ve kaçamadığı bir durumdur.Sebebi ne olursa olsun, panik ataklar tedavi edilebilir. Semptomlarla ve etkili tedavilerle baş edebilmek için kullanabileceğiniz stratejiler vardır.

PANİK ATAK BELiRTiLERi

Panik atak belirtileri  aniden gelişir ve genellikle 10 dakika içinde zirveye ulaşır. Nadir olarak bir saatten fazla sürer en fazla 30 dakika içinde sona erer. Panik atak her yerde sizi bulabilir. Alışveriş yaparken, yürürken,araba sürerken,tv izlerken,sohbet ederken vb benzer tüm şeylerin içerisinde panik başlayabilir.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Göğüs ağrısı
 • Titreme
 • Boğulma hissi
 • Gerçek dışı hissetmek
 • Terlemek
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Sıcak veya soğuk luk hissi
 • Ölüm korkusu, kontrolü kaybetmek

Panik atak nedenleri

Panik atakların  kesin nedenleri net olmamakla birlikte, panik atak geçirme eğilimi ailelerde devam etmektedir. Ayrıca okuldan mezun olma, işe girme, evlenme ya da bebek sahibi olma gibi önemli yaşam geçişleri ile  bir bağlantı olduğu görülmektedir. Sevilen birinin ölümü,gitmesi, boşanmanın veya iş kaybı ölümü , sitres , panik atakları tetikleyebilir.

Panik ataklar ayrıca tıbbi durumlar ve diğer fiziksel nedenlerden kaynaklanabilir. Panik belirtilerinden muzdaripseniz, aşağıdaki olasılıkları dışlamak için bir doktora görünmek önemlidir:

 1. Mitral kapak prolapsusu, kalp kapakçığından biri doğru kapanmadığında oluşan küçük bir kalp problemidir.
 2. Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi)
 3. Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 4. Uyarıcı kullanımı (amfetaminler, kokain, kafein)
 5. ilaç bırakılması

Panik atak için kendi kendine yardım edebilme teknikleri

Sigara ve alkol  kaçının. Bunlar, hassas olan insanlarda panik ataklarını tetikleyebilir. Sigara alışkanlığını bırakmakk  için yardıma ihtiyacınız varsa yardım alınız . Ayrıca, diyet hapları ve  bilmediginiz recetesiz ilaçlar gibi uyarıcı maddeler içeren ilaçlara dikkat edin.

Solunumunuzu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.  panik atak sırasında ortaya çıkan pek çok hissi (göğüs kafesi ve sersemlik gibi) gelir. Öte yandan derin nefes almak panik belirtilerini hafifletebilir. Nefesinizi kontrol etmeyi öğrenerek, endişeli hissetmeye başladığınızda kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Ve eğer nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsanız, korktuğunuz hisleri yaratma olasılığınız da azalır.

Pratik dinlenme teknikleri Düzenli olarak uygulandığında, yoga, meditasyon ve  kas gevşetme gibi aktiviteler vücudun gevşeme yanını güçlendirir ,kaygı ve paniğe karışan stres yanıtının tersi. Ve bu na benzer gevseme  rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sevinç ve eşitlik duygularını da arttırır.

Aile ve arkadaşlar ile yüz yüze bağlantı kurun. Anksiyete belirtileri kendinizi izole hissettiğinizde daha da kötüleşebilir, bu yüzden düzenli olarak sizi önemseyen insanlara ulaşın.  Kimsenin olmadığını düşünüyorsanız, yeni insanlarla tanışmanın yollarını araştırın ve  bulun

Düzenli egzersiz. Egzersiz, rahatlatıcıdır. bu nedenle günde ortalama bir saat yürüyün. Yürümek, koşmak, yüzmek ya da dans etmek gibi kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmek isteyen ritmik aerobik egzersizler özellikle etkili olabilir.

Yeterince dinlenin. Yetersiz veya kalitesiz uyku vucudunuzu dinlendirmez günde ortalama 8 saat uyumaya özen gösterin özellikle geceleri uyuyun

Panik atak geçiren birine nasıl yardım edilir

Bir panik atak geçiren bir arkadaşını ya da sevdiğini görmek korkutucu olabilir. Nefes alma anormal derecede hızlı   olabilir, baş dönmesi , titreme, terleme, mide bulantısı gibi hissedebilir veya kalp krizi geçirdiklerini düşünebilirler. Bir duruma paniğe kapılmış tepkisi ne kadar mantıksız olursa olsun  tehlikenin karsınızdaki için çok gerçek olduğunu bilmek önemlidir. Sadece sakin olmaları ya da korkularını en aza indirmeleri yardımcı olmayacaktır. Ancak karsınızdaki bir panik atak sürecine yardımcı olarak, gelecek saldırılardan daha az korktuklarını hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Kendini sakinleştir. Sakin olmak, anlamak,hoş görülü ve yargısız olmak

Sevdiklerinize nefeslerine odaklanın. Karsınızdakinin oturması için sessiz bir yer bulun ve birkaç dakikalığına yavaş, derin nefes almak için onları yönlendirin.

Fiziksel bir şey yap. Birlikte kollarınızı kaldırın ve indirin ya da ayaklarınızı haraket ettirin. Sevdiğiniz birinin stresini azaltmak için yardımcı olabilir.

Karşınızdakini  yardım istemek için cesaretlendirin. Panik atak bittiğinde, karşınızdakilerin önünde  kücük düşmekten  utanıyor olabilirsiniz. Onlara güvenin ve endişelenmeyin bu tür rahatsızlıklar hepimizin başına gelebilir hepimiz insanız netice de.

Karşılacacağımız bu tür rahatsızlıklarda doktora gitmeden utanmamalı gerekli yardımı almalıyız.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!